wtorek, 22 maja 2012

Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić? – Gary Taubes

Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: Why We Get Fat And What To Do About It?
Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Premiera: kwiecień 2012

****************
Całkiem niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego książka Dlaczego tyjemy Gary’ego Taubesa. Autor jest z wykształcenia fizykiem oraz dziennikarzem, jednak od wielu lat interesuje się tematami związanymi z medycyną i dietetyką. Wcześniej napisał książkę Good Calories, Bad Calories, na podstawie której powstała kolejna książka czyli Dlaczego tyjemy. Zaobserwowane po sukcesie pierwszej książki zapotrzebowanie i zainteresowanie społeczeństwa – nie tylko amerykańskiego – sprawami żywienia oraz poczucie, że należy zweryfikować dotychczasowe poglądy dotyczące odżywiania się i odchudzania, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przyczyny otyłości i cukrzycy, skłoniły Taubesa do napisania pozycji krótszej, mniej naukowej, a więc bardziej przystępnej dla przeciętnego czytelnika.

Celem tej publikacji jest wyjaśnienie, na czym polega dotychczasowe błędne przekonanie związane z tzw. hipotezą tłuszczowo-cholesterolową, które zdaniem autora jest przyczyną szerzącej się otyłości oraz cukrzycy czy innych chorób cywilizacyjnych. Autor chce również rozpowszechnić odrzucane dotąd wyniki badań, które – jeśli są prawdziwe – świadczą o tym, że znane powszechnie teorie o odchudzaniu są nieuzasadnione, a postępowanie według wpajanych nam zasad wcale nie musi wyjść nam na dobre. Taubes kwestionuje na przykład skuteczność ćwiczeń i uprawiania sportu przy odchudzaniu, twierdzi, że ograniczanie, głodówki czy półgłodówki kalorii nie są sposobem na odchudzanie i podważa logikę tzw. bilansu kalorycznego, uważa, że cukier jest substancją uzależniającą, kwestionuje poprawność tzw. piramidy żywieniowej. Trzeba dodać, że nie są to teorie Gary’ego Taubesa. Autor zebrał i poukładał dostępne już od lat – choć pozostające w niełasce – wyniki badań i poglądy.

Moim zdaniem autor stawia sprawę w sposób bardzo wiarygodny, ponieważ nie gromadzi jedynie pustych stwierdzeń, ale zawsze wyjaśnia, dlaczego tak twierdzi, a swoje przekonanie popiera przykładami badań i dokładnym wyjaśnieniem procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie, i robi to bardzo rzetelnie.

Książka adresowana jest zarówno do każdego z nas, jak i do lekarzy. Taubesowi zależy bowiem na tym, aby zaniedbywana i odrzucana z różnych powodów wiedza dotarła do jak najszerszego grona lekarzy odpowiedzialnych za swych pacjentów.

Szczerze powiedziawszy, książka ta zrobiła na mnie przeogromne wrażenie. Nieczęsto czytam książki popularnonaukowe podważające podstawowe teorie, które słyszy się wokół. Wyjaśnienia Gary’ego Taubesa są sensowne, logiczne i uporządkowane. Nie są też czymś, czego byśmy dotąd nigdy nie słyszeli. Co najwyżej są tym, czego nie chcemy słyszeć ani przyjąć. Wiem, jak trudno uwierzyć w to, że mleczna czekolada, marsy, snikersy, które uwielbiamy, nie dają nam nic dobrego, i że zdrowszy od nich jest ... smalec czy jajecznica na boczku. :-)

Krótko mówiąc:
sensowne, poukładane, rzetelne
Dziękuję bardzo Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz recenzencki.1 komentarz:

  1. Hahaha, no proszę, a ja tak uciekam od smalcu i zajadam się czekoladą ;)

    Ja wolę takie dietowe poradniki, niż tego typu publikacje, bo boję się, że mnie znudzą.

    OdpowiedzUsuń