wtorek, 17 maja 2011

Wspomnienie

 Jan Paweł II w sercu świata - Kardynał Angelo Comastri
 Giovanni Paolo II nel cuore del mondo
Tłumaczenie: o. Wiesław Szymona OP

 
 Kraków, 2011
 160 stron

Ciekawa jestem, ile osób na świecie, które nie wiedzą nic o papieżu Janie Pawle II. Sądzę, że nie za wiele. Nie mają znaczenia przekonania religijne czy wyznawana (albo i nie) wiara. Jan Paweł II jako papież był głową Kościoła rzymskokatolickiego oraz Watykanu, jednak jako człowiek stał się obywatelem całego świata. Można by powiedzieć, że to nie funkcja, którą pełnił, przyniosła mu ogromną popularność na całym świecie, ale to, jakim był człowiekiem. Sprawowany urząd po prostu umożliwił mu dotarcie niemalże we wszystkie zakątki świata.

Napisano wiele książek o wielkim Polaku – Karolu Wojtyle. Kardynał Comastri, który towarzyszył Ojcu Świętemu przez cały jego pontyfikat, znał go nie tylko jako papieża, ale też jako skromnego, zwyczajnego człowieka. Książka Jan Paweł II w sercu świata, przygotowana na czas beatyfikacji,  jest – jak sugeruje podtytuł – świadectwem autora o błogosławionym papieżu. Kardynał zawarł w niej nie tylko osobiste wspomnienia, lecz także przypomniał najważniejsze przesłania papieża Polaka, znaczące fakty związane z pontyfikatem Jana Pawła II, fragmenty encyklik i wypowiedzi papieża, ważne podróże.  Ekumenizm, przebaczenie, cierpienie, ewangelizacja, jedność  to dla wielu mało popularne hasła, które jednocześnie były wyznacznikiem pontyfikatu jednego z najpopularniejszych Polaków „wieku masowego ateizmu” (str. 11).   Comastri wspomina Karola Wojtyłę jako człowieka bezpośredniego, obdarzonego poczuciem humoru, przyjacielskiego, wrażliwego na krzywdę ludzką i otwartego na potrzeby innych, a jednocześnie jako człowieka o ogromnej sile i odwadze, konsekwentnego i bezkompromisowego, dla którego niemożliwe stało się możliwe.

Polecam tę krótką książeczkę tym, którzy – podobnie jak ja – chcą w roku beatyfikacji papieża Jana Pawła II przypomnieć sobie, co chciał nam przekazać. 

Moja ocena: 5+/6

Dziękuję uprzejmie wydawnictwu Esprit za egzemplarz recenzyjny.

6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię takie pozycje, więc z pewnością przeczytam:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowita postać, o której nie sposób zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobała ta książka. Czytając ją przypominałam sobie wszystko co kiedyś przeczytałam czy usłyszałam...

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam ją i bardzo mi się podobała. Jest napisana w taki sposób, że nawet nie zauważa się kiedy się kończy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie przepadam za takimi książkami, lecz myślę, że jest idealna dla mojej babci;)

  OdpowiedzUsuń