sobota, 22 stycznia 2011

Kolejka - Władimir Sorokin

Władimir Georgijewicz Sorokin (ros. Владимир Георгиевич Сорокин) - współczesny pisarz rosyjski
"Twórczość literacka, pełna artystycznych eksperymentów i swobodnie interpretująca najnowszą historię, przyniosła mu opinię skandalisty, ale i ". (źródło)
*********************
 Tytuł oryginału: Oczeried'
Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Wydawnictwo: Biblioteka Polityki
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-662148-42-4
Ilość stron: 200
*********************
Miejsce akcji: Moskwa
Czas akcji: czasy "średniego" Breżniewa (zwrot z okładki)
Bohaterowie: Główny bohater to Wadim - redaktor
*********************
Zastanawiam się, do jakiego gatunku literatury znawcy literatury zaliczają książkę Sorokina Kolejka. Książka ma bardzo prostą budowę - nie ma rozdziałów, części, podziałów. Jest to w zasadzie jeden dłuuuugi dialog, tak długi jak kolejka, której dotyczy. Nie ma narratora, nie ma opisów, wyjaśnień. Czysta rozmowa. To znaczy z tą czystością to różnie tam bywa :-) W kolejce stoją przecież przeróżne osoby - kulturalne i mniej kulturalne, spokojne i kłótliwe, gadatliwe i ciche, łatwo nawiązujące kontakt z innymi i takie, które stronią od innych. Czy wspólne zadanie jednoczy, czy dzieli? Czy rodzi się rywalizacja? Dla osób, które nie doświadczyły takiej rzeczywistości, to zapewne czysta abstrakcja. Ale czy rzeczywiście nie jest abstrakcją stanie w kolejce ponad dobę?  Na dodatek nie jest do końca pewne, co się kupi i czy w ogóle cokolwiek się kupi. Bo przecież nie ma pewności, że wystarczy. Fakt, że nabycie tego, co "rzucili", wymaga tak długiego spędzenia czasu pośród wielu przypadkowych ludzi, rodzi sytuację, w której dzieją się różne rzeczy - ludzie wymieniają poglądy, komentują, plotkują, flirtują, przysypiają, obserwują, razem jedzą, piją. Niektórzy nawet zdążyli przesadzić z ilością alkoholu, co zostało zapisane w następujący sposób:

I co ważne - wszystkim zależy na tym , aby dopilnować swojej kolejki. Powstaje nawet lista społeczna. co z kolei w książce wygląda tak:


Zakończenie jest dość zaskakujące i w sumie zabawne.

To, co dzieje się w  kolejce to świetna ilustracja tego, jak wyglądał radziecki system polityczny i tego jak społeczeństwo postrzegało ówczesną rzeczywistość.

Książkę czyta się bardzo szybko. Jeśli macie ochotę na posmakowanie abstrakcji, która była również polską rzeczywistością, to Kolejka Sorokina świetnie to ukazuje.

Moja ocena: 5/6
*********************
- Ucz się pókiś żyw.
- Uczę się, jak Lenin nakazał.
- Otóż to. Ucz się ucz.
- Uczę się...
(str.64)

2 komentarze:

  1. Zaciekawiłaś mnie, ciekawe jak ja odbiorę tę książkę ...:)

    OdpowiedzUsuń