poniedziałek, 19 marca 2012

Ulubiony bilbord Papieża - o. Leon Knabit OSB

Wydawnictwo Esprit
Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów 
Kraków 2012
266 stron
*****************
Pierwsze zdanie:
Leon Knabit i Karol Wojtyła spotkali się po raz pierwszy w 1957 r. w Pewli Małej w Beskidzie Żywieckim.
Ostatnie zdanie:
A Ciebie niech kształtują słowa pozostawione ci przez Papieża.
**************
„Czas ucieka, wieczność czeka” to słowa, na które Karol Wojtyła widział ze swojego okna w domu w Wadowicach i które zapamiętał na zawsze. Ojciec Leon Knabit wspomina je w swej najnowszej książce i nazywa „ulubionym bilbordem Papieża”. Książka Ulubiony bilbord Papieża, opracowana przez Sylwestra Szefera, to zbiór wspomnień ojca benedyktyna, którego łączyła z papieżem Janem Pawłem II nie tylko miłość do gór, ale również przyjaźń i jednomyślność. Ojciec Leon pragnie przybliżyć naukę Ojca Świętego młodym ludziom, którzy nie mieli okazji doświadczyć atmosfery spotkań z Janem Pawłem II. Obaj duchowni bowiem szczególną troską i miłością otaczali młodzież.

Książka ta jest zbiorem wspomnień ojca Leona oraz cytatów z wypowiedzi Ojca Świętego, które ojciec Knabit uznał za najistotniejsze dla Polski, dla młodych i dla samego siebie. Każdy rozdział zaczyna się króciutkim zarysem sytuacji z okresu, o którym jest mowa w danym rozdziale. Po każdym wybranym cytacie następuje krótkie wspomnienie ojca Leona. Jako podsumowanie wypowiedzi powstają kolejne „bilbordy” zawierające najważniejsze przesłanie ze wspominanego okresu. Cytaty są rzeczywiście bardzo dobrze wyselekcjonowane – to te z nich, które wskazywały Polakom drogę działania, dawały nadzieję, popychały ku wolności. A że są one ponadczasowe, ojciec Leon pragnie, by młodzi ludzie znaleźli w nich coś dla siebie, coś, co zapamiętają do końca życia i coś, czym będą chcieli kierować się w dalszym życiu. Krótko mówiąc, zachęca do znalezienia swojego bilbordu :-)

Dzięki wspomnieniom ojca Knabita czytelnicy pamiętający wydarzenia z czasu pontyfikatu Jana Pawła II będą mieli okazję wrócić myślą do trudnych wydarzeń takich jak zamach na Ojca Świętego, do czasu śmierci i pogrzebu Papieża. Będą mogli wspomnieć czas stanu wojennego i okres znaczących zmian w Polsce, obalenie komunizmu czy wejście do Unii Europejskiej. A co najważniejsze będą mogli przypomnieć sobie sylwetkę papieża Polaka – jego „zwyczajność”, poczucie humoru, miłość do ludzi.

Krótko mówiąc:
zwięzła, przystępna, wartościowa
*****************
PODSUMOWANIE
O - okładka - średnio mi się podoba
C - ciekawa? - jak najbardziej
E - emocje? - budzi wspomnienia
N - negatywy? - jakichś wielkich negatywów nie zakodowałam
A - ambitna? - bardzo przystępnie napisana

POLECAM:
- młodym ludziom – zgodnie z zamierzeniem autora,
- wszystkim, którzy nie zdążyli jeszcze zapoznać się z nauką głoszoną przez Jana Pawła II, a chcieliby to zrobić – doskonała okazja,
- tym, dla których Jan Paweł II był wielkim autorytetem i chcieliby przypomnieć sobie jego najważniejsze przesłania.

*****************
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Esprit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz