sobota, 3 marca 2012

Dlaczego mrówkojady boją się mrówek? Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Dlaczego mrówkojady boją się mrówek?
Francesca Gould
David Haviland
Self-harming Parrots and Exploding Toads
Tłumaczenie: Iwona Sumera
Wydawnictwo Literackie
Kraków 2011
Liczba stron: 236

*****************

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?
Francesca Gould
Why Is Yawning Contagious?
Tłumaczenie: Iwona Sumera
Wydawnictwo Literackie
Kraków 2012
Liczba stron:  260

*****************
Dlaczego mrówkojady boją się mrówek? Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?
No właśnie – dlaczego? To podstawowe pytanie zadawane nie tylko przez dzieci. Dorośli wielokrotnie woleliby go nie słyszeć, bo nie zawsze znają na nie odpowiedź. Sami często boją się zadawać pytania, bo niektóre z nich dotyczą – wydawać by się mogło - rzeczy zbyt oczywistych, a inne brzmią całkiem niedorzecznie. A o niektóre zjawiska nie zapytają nigdy, bo nie maja pojęcia o ich istnieniu.

Dwie popularnonaukowe książki – jedna z dziedziny biologii, druga anatomii i fizjologii człowieka – to zbiory krótkich, humorystycznych, treściwych odpowiedzi na trudne i łatwe pytania. Pierwsza zawiera pytania dotyczące zwierząt – popularnych i mniej znanych, dużych i mikroskopijnych, lubianych i odrażających, a druga to kompendium wiedzy o ciele człowieka. Obie książki w przejrzysty i humorystyczny sposób wyjaśniają przeróżne osobliwości występujące w otaczającym nas świecie, ukazują doskonałość natury rządzącej światem ludzi i zwierząt, tłumaczą zjawiska mniej lub bardziej zaskakujące. 

Dowiemy się między innymi, dlaczego leniwce zielenieją, czy zwierzęta opłakują bliskich, dlaczego podczas ziewania oczy napełniają się łzami, dlaczego strzelają nam palce. A to tylko  mniej zaskakujące z całej masy pytań. Niektóre pytania zostały sformułowane tak, że stanowią swego rodzaju słowną zabawę, np. dlaczego niektóre świetliki nie świecą przykładem? 

Co wyróżnia te książki? Przede wszystkim sposób przedstawiania zagadnień, wyjaśniania zjawisk, omawiania ciekawostek. Autorzy robią to w sposób prosty i niezwykle humorystyczny – nie raz i nie dwa wybuchałam śmiechem w trakcie czytania. Jednak są też rozdziały, których wolałbym nie czytać, głównie ze względu na odrażające zjawiska, których dotyczą, np. ‘Co mieszka w naszej skórze?’, ‘Czy na rzęsach mieszkają robale?’, „Który z owadów żywi się śluzem wyściełającym nozdrza krowy?”... Świetnym urozmaiceniem są malutkie, zabawne rysunki, dostosowane do tematyki rozdziałów. Może się więc wydawać, że książki te jak najbardziej nadają się dla dzieci, bo w znacznym stopniu zaspokoją dziecięcą ciekawość. Niektóre rozdziały jak najbardziej. Są jednak i takie, które zdecydowanie nie są adresowane do dzieci. Bogactwo zebranych opowiastek sprawia jednak, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Krótko mówiąc:
Zaskakująco, Interesująco, Kształcąco
*****************
PODSUMOWANIE
O - okładka - OK
C - ciekawa? - Ciekawostki w ilości hurtowej
E - emocje? - Efektywne i treściwe wyjaśnienia
N - negatywy? - Niektóre opisywane zjawiska czy zwierzęta budzą odrazę, ale skoro tak jest w przyrodzie...
A - ambitna? -Ambicje w sam raz – bez zadęcia i nadęcia, proste wyjaśnienia, dla każdego
POLECAM:
- osobom, które interesuje biologia i otaczający świat
- osobom, które chcą wzbogacić swoją wiedzę o świecie
- miłośnikom wszelkich stworzeń
- tak naprawdę – wszytkim ;-)


*****************
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

1 komentarz:

  1. http://popoludniezksiazka.blogspot.com/6 marca 2012 16:50

    Zapraszam do wygrywajki:) http://popoludniezksiazka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń