wtorek, 7 czerwca 2011

To jest ważne

Co jest ważne? 
Wartości w twoim życiu

Uwe Böschemeyer

Worauf es ankommt. Were als Wegweiser
Tłumaczenie: Juliusz Zychowicz
Wydawnictwo WAM 
Kraków 2011
322 strony
**********
Pierwsze zdanie:
Wędrówka ma pewien cel.

Ostatnie zdanie:
Istnieją konkretne formy pracy - o tym też wiesz.

**********
Układanie hierarchii wartości jest dla człowieka niezwykle istotnym procesem. W jakimś momencie życia każdy z nas zadaje sobie pytanie, co jest dla niego ważne, co stanowi największą wartość. Książka Co jest ważne? Wartości w twoim życiu Uwe Böschemeyera, ewangelickiego teologa, filozofa, psychologa i psychoterapeuty, jest doskonałą pomocą w podjęciu tak ważnego kroku jak zastanowienie się nad tym, co jest istotne dla nas i zdefiniowanie swoich własnych wartości. 

Autor w żaden sposób nie narzuca swojego światopoglądu, ale rzetelnie i rzeczowo wyjaśnia mechanizmy zachodzące we wnętrzu człowieka. Daleki jest jednak od przedstawiania rozbudowanych wywodów psychologicznych. Są to po prostu krótkie wyjaśnienia i opisy tego, co może dziać się w nas na co dzień zupełnie podświadomie, czego nie nazywamy i nad czym się nie zastanawiamy. W książce znajdziemy na przykład wskazówki dotyczące tego, jak żyć teraźniejszością, jak przezwyciężać stres, przygnębienie, nałóg; przeczytamy o odpowiedzialności za siebie, o sensie, nadziei, wierze w siebie, o godzeniu się z upływającym czasem.

Nie jest to książka „do poduszki”. Zebrane myśli i pytania, skłaniające do rozmyślań, sprawiają, że książka może być używana na co dzień jako podręcznik do pracy nad sobą. Na pewno niejedna osoba znajdzie w niej pytania i wskazówki przydatne w trudnych sytuacjach życiowych. Odkrywanie tego, co dla nas ważne, jest nieustannym dynamicznym procesem. Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy stabilne, niezmienne wartości, niejednokrotnie życie zmusza nas do zweryfikowania swojego spojrzenia na rzeczywistość, a to zwykle nie przebiega bezboleśnie. A żeby przetrwać potrzebne są konkretne rozwiązania i wsparcie. W książce Uwe Böschemeyera znajdziemy jedno i drugie. 

Autor dedykuje swoją książkę Co jest ważne? ludziom, którzy chcą kształcić swoją osobowość i rozumieć więcej, poszukują sensu, muszą zacząć od nowa, muszą się zmierzyć z trudną sytuacją lub pracują z ludźmi. Krótko mówiąc, dla tych, dla których dobre życie jest wielką wartością.
***********
Moja ocena: 5,5/6

Dziękuję bardzo wydawnictwu WAM i portalowi Sztukateria za egzemplarz recenzyjny.


5 komentarzy:

 1. Bardzo lubię literaturę, która wnosi coś do świadomości czytelnika, prawi o rzeczach ważnych i wartościowych. Zdecydowanie książka dla mnie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja, bardzo zachęcająca. Książka zdecydowanie do przeczytania, dodaje do listy!
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 3. To mądra książka i z pewnością ją przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tego typu książki. Ludzie często uważają je za nużące, ale ja akurat z wielką radością się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. lubie tego typu ksiażki-skłaniajace do myslenia i wnoszace cos do mojego zycia:) Dobra recenzja-z pewnością siegnę po tę pozycje.

  OdpowiedzUsuń