niedziela, 26 czerwca 2011

Outsider


Anioły stąd odeszły
Heidi Hassenmüller

Kein Engel weit und breit
Tłumaczenie: Monika J. Dykier
Oficyna Wydawnicza Foka
Wrocław 2010
166 stron

*****************
Pierwsze zdanie:
Lato było gorące i upalne, słońce prażyło żywym ogniem.
Ostatnie zdanie:
Przykro mi, że nie potrafiłam pani zaufać.
******************
Anioły stąd odeszły to powieść niemieckiej pisarki Heidi Hassenmüller, adresowana do młodych czytelników.

Główny problem, którego dotyczy książka, to pragnienie akceptacji przez rówieśników i brak tolerancji ze strony grupy. Autorka w doskonały sposób ukazuje przeżycia piętnastoletniej Merel, która praktycznie z dnia na dzień traci swoją "pozycję" w grupie rówieśniczej - na dodatek z powodu, który nie jest od niej w żaden sposób zależny. Każdy dzień w szkole to dla niej walka o przetrwanie i poszukiwanie sposobu, aby znieść poniżenie i niechęć ze strony tych, którzy jeszcze do niedawna podawali się za jej przyjaciół.

Brak tolerancji wobec czyjejś inności oraz nieustające pragnienie bycia akceptowanym to nie jedyne ważkie tematy, które pojawiają się w książce. Kontekst tych problemów jest zarysowany bardzo szeroko, począwszy od relacji w rodzinie Merel (matka bez własnego zdania, ojciec faworyzujący jedno z dzieci, ciotka umieszczona w zakładzie psychiatrycznym), poprzez nastawienie do gier komputerowych, narkotyków, papierosów, szkoły, aż do tak ważnych zagadnień jak śmierć, zaufanie, nienawiść, samotność, pierwsza miłość, szacunek do samego siebie, pomoc innym - czyli wszystko to, co dotyczy nastoletnich czytelników.

Na pewno dzięki opisaniu problemów, z jakimi musiała zmagać się Merel, niejedna osoba doceni swoją sytuację życiową, a wiele spraw, uważanych dotychczas za trudne, zostanie zakwalifikowane do "lżejszej" kategorii. Warto dowiedzieć się, do czego może prowadzić wyobcowanie i skazywanie na samotność osób, które pragną czegoś zupełnie innego - choć odrobiny ciepła i zrozumienia. Warto też zobaczyć, jakie prawa rządzą w grupie i jakie emocje rodzą się w tych, którzy są "po drugiej stronie".

Według mnie książka ta powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych, choć polecam ją również starszym czytelnikom. W końcu z mobbingiem mamy do czynienia nie tylko w szkole. Trudne, ale prawdziwe.


 *******************


Moja ocena: 6/6

Dziękuję bardzo Oficynie Wydawniczej Foka oraz portalowi Sztukateria za egzemplarz recenzencki.
3 komentarze:

  1. Myślę o niej i chyba się skuszę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydawało mi się, że dodawałam komentarz.. Tak czy inaczej książkę z chęcią dopisałam do listy i jak będę miała możliwość, na pewno przeczytam:)
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń