piątek, 8 lipca 2011

Mądre Polki

Mądre Polki

Wydawnictwo MG
Kraków 2011
96 stron

*****************
Pierwsze zdanie:
   Emocje są bardzo ważne. Samym intelektem i chłodną kalkulacją nie opowiemy całej prawdy o człowieku.
- Grażyna Barszczewska -

Ostatnie zdanie:
   Praca żony jest nieoceniona - w podwójnym tego słowa znaczeniu: jako bezcenna i jako nieuznawana.
- Eugenia Żmijewska -
******************

Mądre Polki to bardzo ładnie wydany zbiorek wypowiedzi kobiet żyjących w różnych epokach. Są to myśli, które pokazują, jak kształtowała się świadomość kobiet przez wieki,
by zaowocować ich dzisiejszą niezależnością. 

Autorkami aforyzmów są kobiety w różnym wieku, wykonujące przeróżne zawody. Są wśród nich widoczne na okładce: Klementyna Hoffmanowa, Maria Janion, Maria Skłodowska-Curie oraz ... a to już trzeba sprawdzić samemu ;-)

Ich wypowiedzi dotyczą ważnych życiowych tematów - miłość, dobroć, rodzina, szczęście, cierpienie, zrozumienie, przyjaźń, sukces, a także... czytanie :-)

Bardzo mi się podoba wypowiedź Marii Dąbrowskiej:
Książka i możność czytania - to jeden z największych cudów cywilizacji. Pisanie i czytanie marnych książek - to jedno z większych nadużyć, jakie w związku z cudami bywają popełnione.
Do łez rozbawiła mnie myśl Magdaleny Samozwaniec:
Dziewczyna to piec, w którym powoli piecze się baba.
Głębszych myśli, które po przeczytaniu snują się po głowie i czekają na własne ustosunkowanie się do nich jest zbyt wiele - musiałabym wypisać całą listę ;-) Mądre i prawdziwe.

Dla przykładu:
Człowiek nie jest doskonały, popełnia błędy, te błędy go nie dyskwalifikują, przecież człowiek może się pomylić.
- Katarzyna Grochola - 

Albo:
Będą inne dni, może ważniejsze i piękniejsze... Ale to, co dzisiaj, nigdy już się nie powtórzy. Zabierz to ze sobą, nie zmarnuj.
- Maria Józefacka -

Dodatkowym atutem książki są oryginalne portrety niektórych sławnych Polek. Dlaczego oryginalne? Bo nie sa zwykłym zdjęciem, ani zwykłym rysunkiem :-)

Oczywiście nie jest to książka, nad którą należy przysiąść i przeczytać. To jedna z tych książek, jakie kładziemy obok łóżka, aby rano przeczytać coś budującego i dobrze rozpocząć dzień. Polecam :-)
*******************
Moja ocena: 5,5/6

Dziękuję bardzo wydawnictwu MG oraz portalowi Sztukateria za egzemplarz recenzencki.

3 komentarze:

  1. Wysoka ocena, więc czemu nie:)
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Co prawda nie lubię czytać żadnych złotych rad, poradników, czy przepisów na szczęśliwe życie- ale myślę, że warto sięgnąć po tą lekturę chociażby przez wzgląd na te niezwykle Polki, możność poznania ich odrobinę bliżej jest niezwykle kusząca!
    Pozdrawiam ciepło, dodaję do obserwowanych i z pewnością będę częstym gościem :) Korzystając z okazji Ciebie również zapraszam na moje podwórko

    OdpowiedzUsuń