poniedziałek, 25 lipca 2011

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna 2.0
Travis Bradberry, Jean Greaves

Emotional Intelligence 2.0
Tłumaczenie: Przemysław i Karina Gancarczyk
Wydawnictwo Helion
Gliwice 2011
220 stron

*****************
Pierwsze zdanie:
    Nie chodzi o poziom wykształcenia.
Ostatnie zdanie:
    Te ciężko wypracowane umiejętności mogą być stracone niemal tak łatwo, jak je zyskałeś, a wraz z nimi wyższe zarobki, głębsze relacje i lepsze decyzje, którymi już zacząłeś się cieszyć.
******************
Nowa wersja książki Inteligencja emocjonalna 2.0 Travisa Bradberry’ego i Jean Greaves to doskonała książka dla osób, którym zależy na ciągłym rozwoju osobistym.

Ostatnio dużo mówi się o inteligencji emocjonalnej, której poziom nie jest bez znaczenia dla osób, które chcą odnosić sukcesy. A któż by nie chciał? Okazuje się, że nasze IQ (czyli inteligencja kognitywna) traci na popularności na rzecz EQ (czyli inteligencji emocjonalnej) z prostej przyczyny – sukcesy, które odnosimy w dużo większym stopniu zależą od inteligencji emocjonalnej niż od inteligencji kognitywnej. Różnica między nimi została w doskonały sposób wyjaśniona przez Travisa Bradberry i Jean Greaves, którzy od wielu lat prowadzą szkolenia i testy w zakresie inteligencji emocjonalnej. W swojej książce zamiast teoretycznych wywodów zawali czysto praktyczne podpowiedzi i ćwiczenia, których celem jest nauczenie czytelnika, jak zwiększyć swoją inteligencję emocjonalną, a co za tym idzie – zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu. Sukces bowiem – zdaniem autorów – zależy również, a może nawet przede wszystkim, od takich umiejętności jak samoświadomość, samokontrola, świadomość społeczna i zarządzanie relacjami. Autorzy podsuwają więc sposoby na stopniowe rozwijanie tych umiejętności, które pozwolą zrozumieć lepiej swoje emocje oraz emocje ludzi, których spotykamy każdego dnia. Mając na uwadze to, że emocje towarzyszą człowiekowi przez cały czas, oraz to, jak wiele naszych reakcji i zachowań od nich zależy, warto przyjrzeć się sobie samemu. Jeśli odkryjemy pola, na których chętnie byśmy coś w sobie zmienili, książka Bradberry’ego i Greaves na pewno okaże się przydatna.

To kolejna książka z tych, które powinny stale być pod ręką. Samo przeczytanie jej jednym haustem niewiele wniesie, ponieważ praca nad sobą i swoimi emocjami to proces. Po samym przeczytaniu książki poziom inteligencji emocjonalnej nie wzrośnie. Wzrośnie jedynie świadomość tego, jak wiele można by zmienić.

*******************
Moja ocena: 6/6

Dziękuję bardzo wydawnictwu Helion oraz portalowi Sztukateria za egzemplarz recenzencki.

5 komentarzy:

 1. Lubię takie książki, więc czemu nie:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać! Lubie książki, które pomagają w pracy nad sobą! Dodaje do listy!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi się podsumowanie Twojej recenzji :-).
  Lubię tego typu książki w końcu wiedzy nigdy dość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że jesteście zainteresowani tego typu książkami, bo to oznacza, że są ludzie, którzy nie ustają w tym, żeby wzrastać :-) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń