czwartek, 29 kwietnia 2010

Duet - Gacek Szczepańska

Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska - Zabójczy spadek uczuć i Dogrywka

Zabójczy spadek uczuć
Wydawnictwo: Nowy Świat , Luty 2008
ISBN: 978-83-7386-277-7
Liczba stron: 304
***
Dogrywka
Wydawnictwo: Nowy Świat
Październik 2009
ISBN: 978-83-7386-363-7
Liczba stron: 304

Opis z okładki:

Powraca para zwariowanych przyjaciółek, znana z bestsellerowego komediowego kryminału "Zabójczy spadek uczuć" duetu Gacek & Szczepańska. W "Dogrywce" po raz kolejny przyjdzie im zmierzyć się ze śledztwem na własną rękę.
Wiele się zmieniło. Beata z nieporadnej ofiary losu przeistoczyła się w energiczną bizneswoman, którą spotykamy w chwili, gdy otrzymuje fatalny w skutkach anonim. Tymczasem Monika, jej przyjaciółka dotychczas twardo stąpająca po ziemi, na jakiś czas zupełnie straci głowę. Na szczęście obie nie tracą rezonu.
Jedno jest pewne: gdy wymaga tego sytuacja kumpelki bez wahania same poprowadzą dochodzenie, bo czego się nie robi, gdy w grę wchodzi rodzinne szczęście, miłość, a nawet czyjeś życie!
Gacek & Szczepańska nie zawiodą swoich czytelników. "Dogrywka" ma w sobie wszystkie zalety, które zjednały autorkom szerokie grono fanów: pełnokrwiste postacie (zabawne charakterystyki na wstępie), ironiczny dystans (także do swoich bohaterek), humor (ujawniający się już nawet w tytułach rozdziałów), potoczysty styl i zabawną intrygę. Porcja porządnej rozrywki gwarantowana! 

************


Sięgnęłam po Dogrywkę z dwóch powodów - po pierwsze: znam jedną z autorek i jestem ciekawa, co fajnego wymyśli, a po drugie: byłam ciekawa, czy da radę wymyślić coś ciekawszego niż Zabójczy spadek uczuć. Zielony trabant na razie czeka w kolejce do przeczytania.

No cóż - rewelacji tam nie ma, ale według mnie Dogrywka jest dużo ciekawsza niż Zabójczy spadek uczuć. W Spadku zagadka była dla mnie banalna, w Dogrywce udało się autorkom jako tako zbudować napięcie, aczkolwiek nie przeczytałam tej książki jednym tchem i co więcej - owego tchu mi nie zaparło. Ale tendencja jest zwyżkowa. Zabójczy spadek uczuć czytałam już dosyć dawno, ale pamiętam, że miałam nieodparte wrażenie, że czytam to nie pierwszy raz. Potem zdałam sobie sprawę z tego, że autorka wykorzystała życiowe opowieści, które wcześniej były publikowane jako felietony w czasopiśmie. A tak w ogóle to po co pisać tego typu książki w duecie? Jedna mówi, druga pisze? Czy jedna pisze, druga sprawdza? Jedna wymyśla, druga ubiera w słowa? Niech to pozostanie tajemnicą autorek.

Moja ocena: 

Dogrywka 3/6
Zabójczy spadek uczuć 2/6

2 komentarze:

  1. A zapowiadało się tak ciekawie :)
    Po Twojej recenzji jednak wiem, że mogę spokojnie odłożyć w czasie przeczytanie tych książek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie książki zbierają zarówno pochlebne jak i niepochlebne recenzje - z tego co zaobserwowałam na blogach.
    "Dogrywka" jest na trzy kąpiele w wannie, więc da się szybko przeczytać, a "Zabójczy..." może rzeczywiście na wakacje... zimowe.

    Przykładowe recenzje:
    Zabójczy spadek uczuć
    http://www.portalkryminalny.pl/content/view/696/32/; http://historiajednejksiazki.wordpress.com/2010/02/16/zabojczy-spadek-uczuc-czyli-zabojczo-irytujaca-ksiazka/
    http://www.granice.pl/recenzja,Zabojczy_spadek_uczuc,1620
    Dogrywka
    http://merlin.pl/Dogrywka_Katarzyna-Gacek-Agnieszka-Szczepanska/browse/product/1,696294.html

    OdpowiedzUsuń