sobota, 31 sierpnia 2013

Podsumowanie lipca i sierpnia


Na moim dwumiesięcznym liczniku książkowym 11 pozycji. Jak na dwa miesiące to niewiele. Ale za to przyjemnie :-) Z pisaniem nie nadążyłam, bo codzienność w tym czasie okazała się wyjątkowo absorbująca, tak że zaległości mam po sufit... No ale nic, pomalutku idę do przodu.

Oto moja lista książek przeczytanych w lipcu i sierpniu:
1. Lekcje Madame Chic - Jennifer L. Scott: recenzyjna, Debiuty pisarskie, Pod hasłem; 6/10
2. Była sobie dziewczyna - Lynn Barber: Pod hasłem; 2/10
3. Sekrety uczuć - Barbara O'Neal: recenzyjna, Trójka e-pik; 7/10
4. Miłosne kolizje - Michalina Kłosińska-Moeda: recenzyjna, Debiuty pisarskie, Trójka e-pik; 7/10
5. Sekrety kobiet złotnika - Pod hasłem; 7/10
6. Tajemnica Bladego Konia - Agatha Christie:  Na tropie Agathy, W prezencie, Wszystkie kolory książek, Z półki; 6/10
7. Uczciwa oszustka - Tove Jansson: Book-Trotter, Pod hasłem; 6/10
8. Jak oddech - Małgorzata Warda: W prezencie, Wyzwanie osobiste, Z literą w tle; 8/10
9. Pieskie życie mojego kota - Karolina Macios: Wszystkie kolory książek, Z półki; 4/10
10. MamoTata - Jeremy Howe: Pod hasłem, Wszystkie kolory książek; 7/10
11. Marzenia i tajemnice - Danuta Wałęsa: Wyzwanie osobiste, Z literą w tle, Z półki; 7/10


Zaciekawiły mnie też dwa kolejne wyzwania: Wszystkie kolory książek oraz Wyzwanie z listy.

Pierwsze z nich - całkiem zabawne - to dobieranie książek według koloru okładki. W maju/czerwcu były czytane książki niebieskie (nie brałam jeszcze wtedy udziału), w czerwcu/lipcu - czarne, w lipcu/sierpniu - pomarańczowe. Książkę w okładce pokreślonego koloru trzeba przeczytać do 15 dnia każdego miesiąca. Widzę, że dla mnie jest to trochę niewygodne, bo podsumowuję swoje czytelnicze dokonania pod koniec miesiąca, więc nie wiem, czy dam radę pamiętać o jednym oddzielnym wyzwaniu za każdym razem. No, ale póki co pamiętam ;-) Szczegóły w Poradniku pozytywnego czytelnika.

Drugie wyzwanie zrodziło się z zamiłowania autorki do tworzenia list, a jego celem jest bardziej świadome wybieranie książek do przeczytania. Tworzy się więc listę książek, które chce się przeczytać z jakichś powodów. Skojarzyło mi się to z moim wyzwaniem osobistym, więc się przyłączyłam bez wahania, bo listę w zasadzie już miałam i po niewielkiej modyfikacji wyszło mi coś takiego:

Lista nr 1 - Chyba tylko ja nie czytałam
1. Diane Chamberlain
2. Diana Gabaldon - Obca
3. Philippa Gregory
4. Joyce Carol Oates

Lista nr 2 - Czekają i czekają
5. Genova Lisa - Motyl
6. Lokko Lesley - Gorzka czekolada
7. Nicholls David - Jeden dzień

Lista nr 3 - Posmakowałam, chcę więcej
8. Isabel Allende
9. C.S. Lewis - Smutek
10. Carlos Ruiz Zafon - Marina

Lista nr 4 - Ileż można zwlekać
11. Janusz L. Wiśniewski
12. Jacek Dehnel

Z listy BBC
13. M. Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
14. J.R.R. Tolkien - Hobbit
15. D. Mitchell - Atlas chmur

Lista może być też krótsza - wszystko zależy od tego, który z czterech poziomów wybierzemy. Wybrałam rzecz jasna poziom Mistrza Listy, czyli mam przeczytać 15 wybranych książek w ciągu 12 miesięcy :-) Szczegóły w Pokoju książek.

A dalsze plany czytelnicze będę snuła już jutro, a właściwie dzisiaj ;-) Już jestem strasznie ciekawa następnych wyzwaniowych kategorii czytelniczych.

środa, 28 sierpnia 2013

59/2013 Mamotata – Jeremy Howe

Tytuł oryginału:  Mummydaddy
Tłumaczenie: Agnieszka Barbara Ciepłowska
Prószyński i S-ka
Warszawa 2013
318 stron
Literatura amerykańska
Gatunek: wspomnienia, pamiętnik

Oj, marny u mnie ten blogowy sierpień... Ale wcale nie taki znów ubogi w czytanie. 
Owszem, postów mało, ale krok po kroku spróbuję zreferować, co przeczytałam latem. :-)

Ostatnio przeczytałam książkę o tytule, który wydał mi się dość zabawny: Mamotata. Tymczasem okazało się, że jest książka o niewyobrażalnie przerażających doświadczeniach, jakie stały się udziałem jej autora Jeremy’ego Howe’a i jego córeczek.  To książka o tym, jak Jeremy, Jessica i Lucy „składali w całość swoje życie, zniszczone przez dramat, z którym mało co może się równać” [cytat z okładki – bardzo trafny zresztą].


Książka jest rodzajem hołdu pamięci oddanego żonie autora Elisabeth Howe, która pewnego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Autor postanowił spisać tę tragiczną historię, odkryć przed światem swój ból i swoją samotność po koszmarze, jaki przeżył po tym, jak Lizzy została zamordowana bestialsko przez przypadkowego mężczyznę schizofrenika...


Nie jest to jednak smętne użalanie się nad swoim losem. To również hołd oddany miłości i przyjaźni. Autor przede wszystkim chciał pokazać nie to, w jaki sposób runął jego świat, ale jak się wydźwignął z totalnej niemocy, beznadziei, żalu, jak postanowił nie poddawać  się i jak krok po kroku szedł do przodu. Choć życie postawiło przed nim obowiązki ponad miarę, postanowił sam wychować córeczki i przygotować je do życia i zapewnić im to, co najlepsze. W tłumaczeniu im niezwykle trudnych zdarzeń postawił na prawdę – nie zataił przed córkami niczego, ale odpowiadał na wszelkie ich pytania dotyczące śmierci ich mamy z wielkim wyczuciem i na tyle jasno, by mogły to zrozumieć. 

Kłamstwa zaciemniają obraz. Prawda jest czysta i klarowna. Czyste rany się zabliźniają, brudne - nie. [str. 122]

Mamotata to wspomnienie pełne bólu i nadziei zarazem. To przechodzenie kolejnych etapów żałoby. To mozolne dźwiganie się dzień po dniu w myśl wyznaczonej samemu sobie zasady:

Padłeś, powstań, otrzep się i do przodu. Człowiek musi robić, co trzeba. [str. 306]
To także poczucie bycia potrzebnym. To wszechobecna ludzka życzliwość, współczucie i cenna konkretna pomoc. To przepełnienie nadzieją. To opowieść o sile rodzinnej miłości, przekazana ze szczerością, lekkością i humorem, choć, przyznam szczerze, świadomość tego, że opisane wydarzenia zdarzyły się naprawdę, potęguje emocje. Szczerze polecam.

Książkę zaliczam do wyzwań:

Pod hasłem: lipiec/sierpień - Homo sapiens
Wszystkie kolory książek: sierpień/wrzesień - pomarańczowy

wtorek, 20 sierpnia 2013

58/2013 Jak oddech - Małgorzata Warda

Prószyński i S-ka
Warszawa 2013
344 strony
Literatura polska

Wyrazy uznania dla Małgorzaty Wardy. Książka jest świetna.

W powieści Jak oddech Małgorzata Warda podjęła niełatwą tematykę, jaką są zaginięcia. Pewnego dnia dwudziestojednoletni Staszek wychodzi z domu i znika. Zostawia włączony komputer, niedopitą kawę, nie zabiera ze sobą ładowarki do telefonu...  Policja uznaje go za zaginionego. Rozpoczynają się poszukiwania. Jednak poszukiwania to tylko jeden wątek. Drugi, równie znaczący, to wnikanie w przeszłość bohatera, analiza zdarzeń z przeszłości i odczucia bliskich, którzy nie wiedzą, co się stało. Bieg wydarzeń poznajemy z perspektywy głównej bohaterki Jasmin, która od dzieciństwa jest emocjonalnie związana z dwudziestojednoletnim Staszkiem. To ona wspomina to, czego doświadczyli w swojej wspólnej od zawsze przeszłości. Jasmin bardzo konkretnie i drobiazgowo opisuje to, co czuła, jak się zmieniała, czym dla niej była relacja ze Staszkiem. Dzięki niej poznajemy również sytuację rodzinną Staszka, która na pewno nie była bez znaczenia.

Jest w tej powieści coś, co uwielbiam - bohaterowie totalnie zaskakują. Do kilkorga z nich co innego czułam na początku książki, a co innego już pod koniec. Moje odczucia wobec nich zmieniły się diametralnie w trakcie czytania. Konstrukcja powieści jest naprawdę znakomita. Jedyne, co mi przeszkadzało to narracja w drugiej osobie. Pewnie to specjalny zabieg polegający na tym, że Jasmin opowiada wszystko od początku zaginionemu Staszkowi , a tym samym i czytelnikowi, ale ja akurat tego typu narracji nie lubię. Całe szczęście to, co Jasmin ma do przekazania jest na tyle niezwykłe, że czyta się szybko i ciężko odłożyć książkę choćby na chwilę.

Małgorzata Warda doskonale przedstawiła sytuację związaną z zaginięciem oraz to, co mogą czuć bliscy i znajomi, którzy szukają zaginionego. Pokazuje, co może się kryć w zakamarkach ludzkiej duszy i jak bardzo nie znamy ani siebie samych, ani tych, którzy są nam bliscy.

Bardzo polecam tę powieść. Emocje na miarę najlepszego thrillera.

Książkę zaliczam do wyzwań:
Wyzwanie osobiste - Lista nr 4
Z literą w tle - sierpień: V/W

sobota, 17 sierpnia 2013

57/2013 Była sobie dziewczyna - Lynn Barber


Tytuł oryginału: An Education
Świat Książki
Warszawa 2010
205 stron

Literatura amerykańska
Gatunek: autobiografia


Przeczytałam tę marną autobiografię od początku do końca, choć nie zasługuje ona na uwagę pod żadnym względem - styl pisarski nijaki, a historia nudna. 

Dobrnęłam do końca właściwie tylko dlatego, że wybrałam tę książkę do wyzwania Pod hasłem. Historia życia Lynn Barber, dziennikarki, o której nigdy wcześniej nie słyszałam, może i jest ciekawa, ale ja nie znalazłam w niej niestety nic a nic ciekawego. Sięgnęłam po nią, mając w pamięci pozytywne wrażenia z filmu opartego na powieści Nicka Hornby'ego Był sobie chłopiec i pamiętając zachęcające opinie dotyczące filmu Była sobie dziewczyna, do którego scenariusz napisał Nick Hornby właśnie. Opowieści te nie mają ze sobą nic wspólnego. Tak więc nie polecam – szkoda czasu. 

Szkoda mi nawet czasu, żeby o tej książce więcej napisać...

Książkę tę zaliczam do wyzwania Pod hasłem (lipiec: Homo sapiens).

czwartek, 15 sierpnia 2013

56/2013 Tajemnica Bladego Konia - Agatha Christie

Tytuł oryginału: The Pale Horse
Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim
Wydawnictwo Dolnośląskie
Literatura angielska
Gatunek: powieść kryminalna

Nie wiem, czy mój kończący się urlop można by uznać za udany, gdybym  nie przeczytała jakiegoś kryminału ;-) 

Nie mogło więc być inaczej i tego lata. Wybór padł na Tajemnicę Bladego Konia Agathy Christie. Okazało się, że to kryminał bez Poirota i bez pani Marple. Wydawało mi się, że to pech...

Generalnie czytało mi się miło, choć bohaterom nieco brakowało ikry, a wydarzeniom dynamiki. Nie wiem, czy to nie z powodu lekko anemicznego pisarza Easterbrooka, który zajął się śledztwem. Miałam wrażenie, że na początku wszystko dzieje się strasznie wolno, a przyspiesza dopiero na samiusieńkim końcu

Punktem wyjścia jest śmierć księdza spieszącego na spotkanie z umierającą kobietą, która miała mu coś ważnego do przekazania. Wśród rzeczy, które znaleziono przy ofierze, jest tajemnicza lista nazwisk, a wśród nich nazwisko dziewczyny, którą pisarz wcześniej widział w średnio miłej sytuacji, bo w czasie bójki z inną kobietą.

Oprócz tego, co można sprawdzić, dostrzec, ustalić, pojawiają się też elementy magii i czarów oraz pytanie, czy można zabić na odległość. Dołączają bohaterki, którym nieobce są pozazmysłowe praktyki, miłosne napoje, kielichy trucizny i tego typu historie...

Im dalej, tym ciekawiej. Głównemu bohaterowi pomaga w śledztwie odważna Ginger, która zaimponowała mi decyzją o podjęciu niesamowitego ryzyka.

Intryga uknuta jak zwykle bardzo starannie, sporo zmyłek, kandydatów na zabójców cała gromadka. Podobało mi się mimo tęsknoty za Poirotem.

Książkę zaliczam do wyzwań:

środa, 14 sierpnia 2013

Pourlopowo + Nie niszcz książek - używaj zakładek

Kończy się słodkie leniuchowanie... 

Przyznam, że dobrze mi było bez włączonego non-stop laptopa. Podglądałam sobie cichutko Wasze blogi, czasem napisałam parę słów w komentarzach, ale na napisanie własnego posta nie starczało mi werwy. Jedyne, co zrobiłam na blogu to zmiana szablonu. Pokombinowałam i jestem zadowolona :-) Zmartwiło mnie jedynie to, że zniknął mi widget z obserwatorami bloggera :-( Niestety podobno nieodwracalnie. No, ale cóż - za gapiostwo się płaci. Zachęcam więc do obserwowania przez Google+.

No, ale do rzeczy :-)

Na pourlopowy początek coś lekkiego, czyli prezentacja wybranych zakładek w ramach zabawy Nie niszcz książek - używaj zakładek, na którą trafiłam najpierw na blogu Sylwucha, a potem na kilku innych i z przyjemnością pooglądałam Wasze kolekcje. 


Zakładki uwielbiam i używam ich do każdej czytanej książki. Nie znoszę zaznaczania książek byle czym - biletem, paragonem, albo czymś tego typu. Zaginania rogów nie rozumiem. Lubię mieć w książce ładny drobiazg, który kojarzy mi się z jakąś osobą, podróżą, wydarzeniem... Jeśli gdzieś jadę, staram się wracać z zakładką :-) Dostaję też zakładki od znajomych, którzy wiedzą, że je zbieram :-) To strasznie miłe pamiątki.

Na początek moja ulubiona seria z Empiku wydawana przez Ilustris. Piękne w swej prostocie:

 Poniżej zakładki hand-made - też moje ulubione. Kilka z nich dostałam od blogowych znajomych :-)


Tu dwie metalowe - oczywiście ulubione ;-)

Kolejna grupka to ulubione magnetyczne - większe i mniejsze:

No i jeszcze ulubione "z jajem":

Na razie tyle, bo mi baterie wysiadły - w sensie dosłownym i przenośnym ;-)

czwartek, 1 sierpnia 2013

W prezencie - podsumowanie lipca i tabelki na sierpień

Kolejny miesiąc za nami... Dopiero trzeci miesiąc wyzwania, a niektóre uczestniczki przeczytały znaczną większość z siedemnastu książek do wyzwania W prezencie.

A oto nasze wyniki z trzech miesięcy:

Agata Adelajda: CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA
Agnieszka Perzka: 11 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Aine: 9 CZYTAJ - TO SOPŁACA
Ana: 5 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA
Claire G.: 4 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA
Ejotek: 7 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Elfijka: 7 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA
Iwona Muszyńska: 3 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Jenah Stempor: 10 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Jjon: 6 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Karmazynowa Królowa: 5 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Karolina (Mol Książkowy): 1 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Kasia Roszczenko: 11 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁAC
Kate627/Artemis Crawfield: 3 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA
Książkowe zauroczenie: 2 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Mariola S.: 6 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁAC
Missy: 4 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA
Moleslaw: 3 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Paideia: CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA
Piä: 6 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Wiki: 12 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Yvette Binoche: 6 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA 
Zuzia: 5 CZYTAJ - TO SIĘ OPŁACA

Nieźle, prawda?

Kolory liter w tabelkach oznaczają kolejne miesiące: zielone - książki przeczytane w maju, bordowe - w czerwcu, pomarańczowe - w lipcu, a niebieskie - w sierpniu :-) 

Linki do książek sierpniowych można zostawiać pod tym postem :-)  
I jak zwykle: pamiętajcie o solidnym wynagrodzeniu za czytanie

Do grudnia jeszcze daleko, więc nadal chętnie dopiszę nowych uczestników :-) W tej chwili w wyzwaniu uczestniczą 23 osoby :-) Super!

Miłego czytania :-)

Agata Adelajda
LiteraTytułAutor
C
Z
Y (dżoker)
T
A
J
T
O
S
I
ę (dżoker)
O
P
Ł
A
C
A

Agnieszka Perzka
LiteraTytułAutor
CChłopiec w pasiastej piżamieJohn Boyne
ZZapiski niewidomego tatyRyan Knighton
Y (dżoker)Karuzela samobójczyńS.J. Bolton
TTymczasowaMałgorzata Hayles
AAnielski kokonKarolina Wilczyńska
JJedenaścieMark Watson
TTajfunJoseph Conrad
OOpowiem Ci o wolnościWacław Holewiński
SSpójrz mi w oczyCammie McGovern
I
ę (dżoker)Spotkamy się kiedyś w moim rajuChristel i Isabell Zachert
O
PPrzebiegła i niewinnaShirlee Busbee
Ł
AAby do metyJoanna Kruszewska
C
AAshford ParkLauren Willig


Aine
LiteraTytułAutor
CCzarownik IwanowAndrzej Pilipiuk
ZZaginione historie. ZwiadowcyJohn Flanagan
Y (dżoker)Dom na wyrębachStefan Darda
TTajemnica klejnotu Nefertiti; seria Kroniki ArcheoAgnieszka Stelmaszyk
AAgatha Raisin i zmordowani piechurzyM.C. Beaton
J
T
OOpowieści nocyNora Roberts
SShipwreckMaureen Jennings
I
ę (dżoker)Zaklęcie dla Golema. PragaKrzysztof Petek
OOd Astrid do LindgrenVladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen
PPan Przypadek i trzynastkaJacek Getner
Ł
AAgatha Raisin i śmiertelny ślubM.C. Beaton
C
AAgatha Raisin i koszmarni turyściM.C. Beaton


Ana
LiteraTytułAutor
CCień i kośćLeigh Bardugo
ZZłota lilia Richelle Mead
Y (dżoker)Dotyk JuliiTahereh Mafi
TTam gdzie śpiewają drzewaLaura Gallego
AAngelfallSusan Ee
J
T
O
SStrąceniGwen Hayes
I
ę (dżoker)Miasto zagubionych duszCassandra Clare
O
PPierwszy grób po prawejDarynda Jones
Ł
A
CCinderMarissa Meyer
A


Artemis Crawfield
LiteraTytułAutor
CCień i kość  Leigh Bardugo
ZZwycięzca bierze wszystkoAneta Jadowska
Y (dżoker)
T
A
JJad. Chcę ukraść twoje życieS. B. Hayes
T
O
SSekret Julii Tahereh Mafi
I
ę (dżoker)
O
P
Ł
A
CCinderMarissa Meyer
A


Claire G.
LiteraTytułAutor
C
Z
Y (dżoker)Egzorcysta WatykanuGabriele Amorth, Angela Musolesi
T
A
JJuniper Berry i tajemnicze drzewoM. P. Kozlowsky
T
O
SSingleMeredith Goldstein
I
ę (dżoker)Kaszmirowy szalJoanna M. Chmielewska
O
P
Ł
A
C
A


Ejotek
LiteraTytułAutor
CCień tajnych służbDorota Kania
ZZakład o miłośćAgnieszka Lingas-Łoniewska
Y (dżoker)Nie rób mi tegoPiotr Kołodziejczak
T
A
J
T
OOpowieść miłosnaErich Segal
SSztuka uprawiania róż z kolcamiMargaret Dilloway
I
ę (dżoker)W kajdankach namiętnościPiotr Kołodziejczak
OOstatnie latoCesarina Vighy
PPiekło jest we mnieJoe Alex
Ł
A
C
A

Elfijka
LiteraTytułAutor
CCeltowieLiliana Olchowik-Adamowska
ZZaliczyć czwórkęJanet Evanovich
Y (dżoker)Yggdrasil. Struny czasuRadosław Lewandowski
T
AAztekowieJustyna Olko
JJak zostałem premieremMariusz Cieślik, Robert Górski
T
O
SStarożytni EgipcjanieAgnieszka Kowalska i in.
I
ę (dżoker)Whitney, którą znałemBenjamin Winans
O
PPodróże z dreszczykiemPiotr Małyszko
Ł
A
C
A


Iwona Muszyńska
LiteraTytułAutor
CCień tajnych służbDorota Kania
Z
Y (dżoker)Ewangelia według HerodaMarcin Wolski
T
A
J
T
OOcalić od zapomnienia. Anna i Monika ŻeromskieJerzy Snopek
S
I
ę (dżoker)Kwiaty na poddaszuVirginia C. Andrews
O
PPost-PoloniaMarcin Wolski
Ł
A
CCzy jeszcze warto rozmawiać?Pospieszalski, Nowacki, Pawlicki
A


Jenah Stempor
LiteraTytułAutor
CCzarny PryzmatBrent Weeks
ZZłomiarz Paolo Bacigalupi
Y (dżoker)Karminowy szalJoanna M. Chmielewska
TTa, którą nigdy nie byłamMajgull Axelsson
AAccabadora. Ta, która pomaga odejśćMichela Murgia
J
TTeoria GaiMaxime Chattam
OOślepiający nóżBrent Weeks
SSchronienieJim Crace
I
ę (dżoker)Zapisane w kościachSimon Beckett
O
PPan Przypadek i trzynastkaJacek Getner
Ł
A
C
A


Jjon
LiteraTytułAutor
CCierń Miasta LwaLucy Lum
Z
Y (dżoker)Dom na SycyliiRosanna Ley
TTym razem serio. Opowieści prawdziweMałgorzata Musierowicz
A
JJak oddechMałgorzata Warda
TTajemnica Bladego KoniaAgatha Christie
O
SSufiElif Şafak
I
ę (dżoker)PępowinaMajgull Axelsson
O
PPlaneta według KretaJarosław Kret
Ł
A
C
A


Karmazynowa Królowa
LiteraTytułAutor
CCień wiatruCarlos Ruiz Zafón
Z
Y (dżoker)Książę mgłyCarlos Ruiz Zafón
T
A
J
T
O
SSzkodliwy szpital,Seria niefortunnych zdarzeń t.8Lemony Snicket
I
ę (dżoker)Gra AniołaCarlos Ruiz Zafón
O
PPałac północyCarlos Ruiz Zafón
Ł
A
C
A


Karolina (Mol Książkowy)
LiteraTytułAutor
C
Z
Y (dżoker)
T
AAntypodyJoanna Rakowicz
J
T
O
S
I
ę (dżoker)
O
P
Ł
A
C
A


Kasia Roszczenko
LiteraTytułAutor
CCórka SzklarkiA. Grzelak
ZZakochankaZofia Rychter
Y (dżoker)[buzz]Anders de la Motte
TTrup GideonaD. Preston, L. Child
AAlibi na szczęścieA. Ficner-Ogonowska
JJak przeciwstawić się złuo. Aleksander Posacki
TTrzy oblicza pożądaniaM. Hart
OOstatnie latoC. Vighy
SSiostraR. Lupton
IInstynkt mordercyHeather Graham
ę (dżoker)Dzieci z chmurJ. Bigos, B. Mozer
O
PPanowie PółnocyBernard Cornwell
Ł
A
CChuligankaIzabela Jung
A

Kratka
LiteraTytułAutor
C
ZZmierzchStephenie Meyer
Y (dżoker)UpadliLauren Kate
TTak blisko...Tammara Webber
A
J
T
O
SSzklany tronSarah J. Maas
IIntruzStephenie Meyer
ę (dżoker)NiezgodnaVeronica Roth
O
PPamiętniki wampirówL.J. Smith
Ł
A
CCzerwień rubinuGier Kerstin
A


Książkowe zauroczenie
LiteraTytułAutor
C
Z
Y (dżoker)
T
AA jeśli ciernieVirginia C. Andrews
J
T
OOstatni samuraj. Rozmowy o generale PetelickimAnita Czuprym, Dorota Kowalska
S
I
ę (dżoker)
O
P
Ł
A
C
A


Mariola S.
LiteraTytułAutor
CCityAlessandro Baricco
Z
Y (dżoker)
TTropami renaMariusz Wilk
AAnia z Szumiących TopoliLucy Maud Montgomery
J
T
OOminąć ParyżMałgorzata Warda
SSiostra mojego sercaChitra Banerjee Divakaruni
II więcej nic nie pamiętamAdina Blady-Szwajger
ę (dżoker)
O
PPokonani, t. 1. i 2.Helena Mniszkówna
Ł
AAutomaniaczka. Od Rometa do rajdu DakarMartyna Wojciechowska
CChustkaJoanna Sałyga
A


Missy
LiteraTytułAutor
C
Z
Y (dżoker)Dziewczyny wojenneŁukasz Modelski
T
AAnia z Szumiących Topoli L.M.Montgomery
JJedz, módl się i kochajElizabeth Gilbert
T
O
S
I
ę (dżoker)Mała DorritCharles Dickens
O
P
Ł
A
C
A


Moleslaw
LiteraTytułAutor
CCiemne sprawy dawnych WarszawiakówStanisław Milewski
Z
Y (dżoker)
T
A
J
T
O
SSmaki dwudziestoleciaMaja Łozińska
I
ę (dżoker)
O
PPrzepis na życieAgnieszka Pilaszewska
Ł
A
C
A


Paideia
LiteraTytułAutor
C
Z
Y (dżoker)BestieJ.C. Oates
T
AAmsterdamI. McEwan
J
T
OOdludki i poetaA. Fredro
SSkradzione dzieckoK. Donohue
I
ę (dżoker)DreszczeJ. Łukowska
O
P
Ł
A
C
A


Piä
LiteraTytułAutor
C
ZZłodziejka książekMarkus Zusak
Y (dżoker)
TTortilla FlatJohn Steinbeck
AAlicja w krainie rzeczywistościMelanie Benjamin
J
TTaniec szczęśliwych cieniAlice Munro
OOpowiadania z Doliny MuminkówTove Jansson
S
I
ę (dżoker)EmmaJane Austen
O
PPowołanie trójkiStephen King
Ł
A
C
A


Wiki
LiteraTytułAutor
CCała prawda o...Ilona Felicjańska, Aneta Pondo
ZZagubione szczęścieTom Winter
Y (dżoker)Dziecko księżycaJ.R. Rain
TTo zwierzę mnie bierzeAdam Wajrak
AAmy, moja córkaMitch Winehouse
J

TTryptykKarin Slaughter
OOstatnia noc jej życiaMaureen Jennings
S

II dusza mojaMichał Cetnarowski
ę (dżoker)Święty od ćpunówMichał Kotliński
OO biblioteceUmberto Eco
PPuste gniazdoAlicia Giménez-Bartlett
ŁŁowcy główJo Nesbø
AAnatomia zbrodnipraca zbiorowa
C

AYvette Binoche
LiteraTytułAutor
CCena mojego życiaOkpara Tina
ZZłodziejka książekMarkus Zusak
Y (dżoker)90 minut w niebieDon Piper, Cecil Murphey
T
A
J
T
O
SSroka w krainie entropiiMarkéta Baňková
I
ę (dżoker)PamiętnikNicholas Sparks
O
PPS. Kocham CięCecelia Ahern
Ł
A
C
A


Zuzia
LiteraTytułAutor
C
Z
Y (dżoker)EverAlison Noël
TTuneleRoderick Gordon, Brian Williams
A
J
T
O
SSkrzydła LaurelAprilynne Pike
IIgrzyska śmierciSuzanne Collins
ę (dżoker)Wszystko, tylko nie mięta Ewa Nowak
O
P
Ł
A
C
A