wtorek, 20 lipca 2010

Sztuka bycia Elą

Johanna Nilsson
Sztuka bycia Elą

Tytuł oryginału: Konsten att vara Ela
Tłumaczenie ze szwedzkiego: Paweł Pollak
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-60383-42-1 
Liczba stron: 285






Bohaterką tej powieści jest 26-letnia Ela Sander, która mimo swego wieku czuje się osobą niedojrzałą i nie potrafi pogodzić się z tym, że jej rodzina już nie istnieje rodzice są rozwiedzeni, a brat ożenił się i ma dzieci.
Jednocześnie Ela broni się przed trwałym związkiem (mimo że interesuje się nią kolega z pracy, Jimmy) i założeniem własnej rodziny, bo nie chce zostać wtłoczona w tradycyjną rolę kury domowej. Przyspieszony kurs dojrzewania Ela przechodzi, kiedy odkrywa, że w piwnicy jej domu koczuje 6-letnia dziewczynka o imieniu Klara, jak się okazuje córka bezdomnej narkomanki. Ela czuje się zmuszona jej pomóc, stara się odnaleźć jej matkę i uchronić dziewczynkę przed bezduszną machiną opieki społecznej. Kiedy to się nie udaje, w poszukiwaniu ciepła i otuchy zwraca się ku Jimmy'emu, którego tymczasem zdążyła do siebie zrazić. Johanna Nilsson w charakterystyczny dla siebie sposób łączy niezwykle zabawny opis perypetii bohaterki (rozmowy Eli z Klarą to perełki humory) z głębokimi refleksjami nad relacjami między ludźmi.
Ta ciepła i zabawna książka ma wiele zaskakujących zwrotów akcji. W swoich powieściach Johanna Nilsson opisuje losy ekscentrycznych, wybuchowych bohaterek, których uczciwość i szczerość podważają niejednokrotnie ustalone normy społeczne. W poprzedniej książce (Rebeliantka o zmarzniętych stopach) zajęła się ludźmi związanymi z biznesem, teraz zwróciła uwagę na relacje między rodzicami a dziećmi, oraz konwencjonalne pojmowanie życia rodzinnego. Narracja książki prowadzona jest w pierwszej osobie młodzieńczym, kobiecym głosem niekiedy bardzo pewnym siebie, innym razem bardzo samokrytycznym i pełnym emocji. Książka ta, wraz z jej kontekstem psychologicznym i społecznym, należy do literatury kobiecej najwyższego lotu.
- opis wydawcy plus opis z czytelni onetu - 
******************
To jedna z tych książek, którą chciałabym przeczytać ponownie, ponieważ nie doceniłam jej po pierwszym przeczytaniu. Teraz, kiedy już sobie poukładałam to, jak jest Ela, jaki jest jej problem, dlaczego ciężko jej żyć, chciałabym przeczytać tę książkę jeszcze raz, żeby móc się przyjrzeć głównej bohaterce - Eli oraz Klarze, sześcioletniej dziewczynce, która zna życie zupełnie z innej strony niż Ela.


Moja ocena: 5/6


******************
Puść ją, mówi Albin, puść to dziecko. Kocham ją, mówię. Wiem, ale nawet tych, których się kocha, trzeba czasami zostawić. Dlaczego? Dlatego, że tak jest najlepiej dla wszystkich. To niesprawiedliwe. Życie nie zawsze jest sprawiedliwe. - sen Eli


Nie wierzę w sens życia. Wierzę tylko w życie z sensem. - Veronika

Smak świeżych malin

Izabela Sowa
Smak świeżych malin



Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2002
ISBN:83-7255-973-2
Liczba stron: 189

"Smak świeżych malin" to jeden z tomów zamierzonej "owocowej trylogii" Izabeli Sowy, przedstawiającej życie nastolatek, dwudziestolatek i trzydziestolatek w tym pięknym kraju Europy Środkowej, dającym tyle możliwości atrakcyjnym syrenom, obdarzonym przez naturę i doświadczenie gumowym kręgosłupem, skórą nosorożca oraz łokciami z hartowanej stali.

Jak sama mówi o głównej bohaterce, "Malina nie jest kolejną rodzimą podróbką Bridget Jones czy Ally McBeal, tak jak 'Pomysłowy Dobromir' nie jest polską wersją animowaną 'McGyvera', Jakub Burski - słowiańską doktor Queen, a Smok Wawelski - krakowską MechaGodzillą. Malina to po prostu malina, a nie polska odmiana owocu kiwi". I taka właśnie jest główna bohaterka, ze swoimi lękami, marzeniami i wizją świata ukształtowaną właśnie tu: w krainie bigosu, żurku i salmonelli.
-opis wydawcy - 
******************
Literatura do pociągu - nic więcej. 

Moja ocena: 2/6

Kamień w sercu

Katarzyna Leżeńska
Kamień w sercu
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: styczeń 2008
ISBN: 978-83-7469-666-1
Liczba stron: 328


Co jeszcze może przytrafić się facetowi przed czterdziestką, który właśnie rozwodzi się z żoną domagającą się specjalnych alimentów dla...swoich kotów? Czy coś jeszcze czeka dziewczynę w gorszej połowie trzydziestki, która pogodziła się już z kłamstwami byłego męża i z samotnym macierzyństwem? Zjazd absolwentów liceum zmieni w życiu Daszy i Marcina więcej, niżby się spodziewali. Odnaleziona na nowo miłość da im nie tylko nadzieję na szczęście, ale także siłę, by wspólnie walczyć z czymś znacznie trudniejszym niż zawiść "życzliwych": ciężką chorobą Poli, córki Daszy. I by zaakceptować to, czego zmienić się nie da. Dramatyzm wydarzeń, a także starannie odtworzone realia, celne obserwacje obyczajowe, znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów sprawiają, że Kamień w sercu to poruszająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o spóźnionej miłości, o sile potrzebnej, by odeprzeć nieoczekiwane ciosy, a przede wszystkim o odwadze, by kochać.
 -opis z okładki -
 *************************************************
Kamień w sercu to zdecydowanie nie to samo co serce z kamienia...
Początek był trudny - zaczęłam czytać tę książkę na wyjeździe z przyjaciółmi i po grupowym czytaniu na głos kilku fragmentów książka zapowiadało się nieciekawie. Wszystko nas w niej śmieszyło. Ale - jak to często bywa - okazało się zupełnie co innego. Na szczęście. Nie ma w tej książce taniego romantyzmu i nieistniejących wiecznych uczuć, nie ma wyciskania łez na siłę, nie ma udawania. Jest życie - takie jakie jest naprawdę. Są w nim krótkie chwile szczęścia. Jest codzienność - nierzadko trudna - w której trzeba godnie żyć. A żeby żyć - trzeba walczyć. Każdy z bohaterów podejmuje walkę właściwą swojej sytuacji: Dasza - samotnie wychowuje córkę, czuje się bardzo samotna; Marcin - facet, któremu z pierwszym razem nie udało się zrealizować marzeń o prawdziwej rodzinie; Pola - córka Daszy, która walczy o życie zmagając się z chorobą nowotworową... Czy mam szanse wygrać? Dlaczego mnie to spotkało? Jaki jest sens tych zdarzeń i cierpienia, które ze sobą niosą? Co można zrobić, aby ja najlepiej przejść przez życie? - to pytania, które nie padają w tej książce bezpośrednio, ale wiadomo, że każdy z bohaterów staje przed nimi z różnymi emocjami: lękiem przed śmiercią, strachem przed nieznanym, własną słabością wobec sytuacji... Warto sprawdzić jak z tego wybrną...

Moja ocena: 4/6