środa, 12 czerwca 2013

50/2013 Drugie dziecko - Charlotte Link

Tytuł oryginału: Das Andere Kind
Tłumaczenie: Dariusz Guzik
Wydawnictwo Sonia Draga
Katowice 2011
520 stron

Powieść kryminalno-psychologiczna


Charlotte Link to nazwisko, które co rusz pojawia się na blogach, które podczytuję. Już od dłuższego czasu zbierałam się, aby sięgnąć po którąś z powieści nieznanej mi niemieckiej autorki i wyrobić sobie własne zdanie. Na pierwszy ogień poszła więc powieść Drugie dziecko, którą jakimś cudem dorwałam w bibliotece. 

Głównym miejscem akcji tej powieści jest niewielka wioska Staintondale niedaleko Scarborough w angielskim Yorkshire, gdzie dochodzi do dwóch brutalnych morderstw. Policja szuka sprawcy, choć nie wie, czy oba morderstwa były ze sobą powiązane. Trop prowadzi kilkadziesiąt lat w przeszłość, kiedy dwoje dzieci, Fiona i Brian, zostało odesłane z zagrożonego wojennym bombardowaniem Londynu na farmę Beckettów w Staintondale. O ile stopniowo dowiadujemy się, jak potoczyły się losy Fiony oraz Chada, nastolatka z farmy, o tyle losy tytułowego  drugiego dziecka, nie są oczywiste. Czy bohaterom powieści uda się rozwiązać mroczną tajemnicę z przeszłości? Jasne, że tak ;-) Trudno, aby w powieści kryminalnej było inaczej. Zanim jednak dojdzie do rozwiązania zagadki, czytelnik będzie mógł przyjrzeć się dokładnie świetnie zarysowanym portretom psychologicznym bohaterów. Link stworzyła bardzo wyraziste postacie, którym bez trudu da się przypisać bardzo konkretne cechy charakteru. Strasznie mi się to podobało.


W ogóle powieść ta jest bardzo umiejętnie skonstruowana. Każdy rozdział kończy się w taki sposób, że trudno przerywać czytanie. Analiza wydarzeń, które miały miejsce, prowadzone jest z perspektywy kilku osób. Z zapisanych w formie e-maili wspomnień staruszki Fiony, czytelnik poznaje istotne zdarzenia z przeszłości, które kroku po kroku prowadzą do wyjaśnienia zagadkowych morderstw. Z kolei narrator informuje bardzo skrupulatnie o tym, jak na całą sytuację zapatrują się bohaterowie: Leslie,wnuczka Fiony, introwertyczna Gwen Beckett, mieszkanka farmy w Staintondale, jej narzeczony Dave Tanner czy przyjaciele Gwen przebywający właśnie na farmie. Ciekawym zabiegiem jest rozpoczęcie powieści od zdarzenia, którego uczestnicy pojawią się ponownie dopiero pod sam koniec powieści. Zanim dotarłam do rozdziału, w którym ponownie pojawiła się Pakistanka Semira, już zdążyłam zapomnieć, że w ogóle taka postać zaistniała na początku ;-)


No i cóż... Nie udało mi się odgadnąć zagadki. W ogóle nie podejrzewałam takiego obrotu spraw. Nie dałam rady połączyć przeszłości Fiony z teraźniejszością. Czyli akcja nie jest przewidywalna, a to wielki plus dla autorki ;-)


Jeśli pozostałe powieści Charlotte Link są skonstruowane w podobny sposób i równie mocno trzymają w napięciu, to zapisałabym się bez zastanowienia do grupy wielbicieli tej autorki. Wstrzymam się  jednak z taką deklaracją do momentu, aż przeczytam jeszcze ze dwie książki. Drugie dziecko bardzo mnie do tego zachęciło. Mało tego, teraz – kiedy już znam rozwiązanie – mam ochotę jeszcze raz przeczytać tę książkę, aby dokładnie przyjrzeć się, jak autorce udało się tak poprowadzić akcję, żeby zbić mnie z tropu :-)


Jedyne co mnie irytowało, to wyróżnienia w postaci kursywy w ilości przekraczającej zdrowy rozsądek. Mam wrażenie, że gdzie by książki nie otworzyć, to znajdzie się jakieś słowo kursywą. Nie wiem, czy to zabieg redaktorski, czy to autorka chciała zwrócić uwagę czytelnika na niektóre słowa, ale mnie to rozpraszało. Ale to już drobiazg. Książka jest świetna i jak najbardziej ją polecam.


Książkę przeczytałam w ramach osobistego wyzwania - Lista nr 1: Chyba tylko ja nie czytałam...

Wynotowałam sobie też dwa cytaty, które mi się bardzo spodobały i które chcę zachować:
Opisałam to wszystko dlatego, że chciałam zmierzyć się z prawdą. A mogłam to uczynić z całą jasnością i bezwzględnością jedynie pod warunkiem, że to wszystko spiszę. Myśli nagle się urywają, ulatują, zatracają się, pozostają niedokończone. Podczas pisania nie ma wymówek. Pisanie zmusza do skupienia, do tego, by precyzyjnie sformułować także to, co z pozoru niewyrażalne. Nie da się w piśmie pozostawić zdań niedokończonych. Uzupełnia się je, nawet jeśli umysł wzbrania się przed tym, a palce nie chcą dotykać klawiatury. Człowiek chciałby uciec, a jednak pisze dalej. [str. 386]
(...) im dalej i dłużej podążamy jakąś drogą, tym trudniejsza i obfitsza w konsekwencje jest droga powrotna. Zawsze istnieje punkt, w którym możemy zawołać Nie! I odmówić dalszego marszu. Jeśli ów punkt przegapimy, każdy późniejszy krok staje się coraz bardziej skomplikowany, zmuszając nas do wyjaśnień, dlaczego nie wcześniej... W którymś momencie nie mamy już po prostu odwagi. Zabrnęliśmy tak daleko, że odwrót staje się niemożliwy. A przynajmniej taki, który by w jakimś stopniu dawał nam jeszcze powód do dumy. I maszerujemy dalej, zaciskając zęby, głośno gwiżdżąc i nucąc melodie, zajmując się wieloma pobocznymi sprawami tylko po to, żeby zagłuszyć w sobie głos własnego sumienia. [str. 377]

18 komentarzy:

 1. Tej ksiazki Link akurat nie czytalam, ale cieszy mnie to, ze znowu mam szanse pobawic sie w zgadywanie, bo w tego typu literaturze wlasnie to bardzo cenie - nieoczywistosc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to polecam. Może Ty rozszyfrujesz te "charakterki" ;-) Jak już poznałam rozwiązanie, to wydało mi się oczywiste i dziwiłam się, że na to nie wpadłam, he he...

   Usuń
 2. O ileż lepiej poszło Ci opisanie tej książki niż mnie... Zazdrość hardo ;) (w sensie ja Ci zazdroszczę, żeby nie było wątpliwości)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie było ;-) Zdecydowanie mi się podobało :-) Pamiętam, że miałaś mieszane odczucia. Może dlatego, że już znałaś Link z wcześniejszych powieści i miałaś co porównywać ;-)

   Usuń
  2. Bardzo możliwe. Pierwszą jej książką było dla mnie "Echo winy" i jakoś najbardziej mi się ta pozycja podobała ;)

   Usuń
 3. Nie jesteś jedyna, bo ja też nie czytałam tej książki ani żadnej innej, która wyszła spod pióra tej pisarki. Planuję nadrobić braki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to dobrze, że jeszcze znalazł się ktoś, kogo mogę zachęcić ;-) Jak najbardziej polecam.

   Usuń
 4. Bardzo mnie cieszy twoja pozytywna opinia - na półce czeka co prawda inna książka Link, "Echo winy", ale jeśli mi się spodoba, będę mieć i tę na uwadze:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Drugie dziecko' rozbudziło moją chęć na przeczytanie innych powieści Link. 'Echo winy' też pewnie przeczytam. Będę ciekawa, jak odbierzesz tę książkę ;-)

   Usuń
 5. Brutalne morderstwa! :D Coś dla mnie :D A i ogólnie książka wypada dobrze jak widzę, więc czemu by nie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O samych morderstwach jest niewiele ;-) Za to poszukiwania sprawcy bardzo mi się podobały :-))

   Usuń
 6. Czytałam tej autorki jedną książkę, dobra była, ale widzę że ta będzie jeszcze lepsza, chętnie się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Och, nie martw się, ja dopiero też mam zamiar poznać autorkę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam twórczość Link. Na razie mam za sobą "Obserwatora" i "Dom sióstr"
  Każda z nich ma zupełnie inną fabułę. Każda z nich jest dla mnie rewelacyjna!!
  Oczywiście "Drugie dziecko" i pozostałe powieści tej autorki mam w planach przeczytać:):)

  OdpowiedzUsuń
 9. czytałam jej książkę Obserwator i była bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu i widzę że z tą jest podobnie...dlatego pewnie po nią sięgnę pozdrawiam i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam "Ostatni ślad" Link i bardzo podobał mi się sposób, w jaki pisze o psychologicznych stronach bohaterów, także nawet do gustu przypadła mi jej opisowość. Zakończenie było dla mnie również bardzo zaskakujące, polecam.:)

  OdpowiedzUsuń