wtorek, 20 marca 2012

Łatwa kuchnia japońska - Emi Kazuko

Wydawnictwo Muza
Warszawa 2011
216 stron
*****************
Pierwsze zdanie:
Cechą, która odróżnia kuchnię japońską od innych, jest jej niezwykła prostota.
*************
Jeśli chodzi o Daleki Wschód to lubię nie tylko literaturę i kulturę tego obszaru, lecz także potrawy azjatyckie. Książka Łatwa kuchnia japońska autorstwa Emi Kazuko, a wydana przez Wydawnictwo Muza, to dla mnie nie lada gratka, bo mogę nie tylko popróbować swoich sił w przygotowaniu orientalnych potraw innych niż sushi czy zupa miso, które już mam na koncie, ale poczytać o tym, jak profesjonalnie podejść do tematu i wypróbować nowe, nieznane przepisy. Opisany w książce profesjonalny sprzęt używany przez kucharzy japońskich spokojnie da się zastąpić dostępnymi u nas narzędziami kuchennymi o podobnym przeznaczeniu. Składniki typowe dla kuchni japońskiej są też osiągalne nie tylko w sklepach z orientalną żywnością. Bardzo przydatny jest alfabetycznie ułożony spis charakterystycznych składników, poprzedzający tę część książki, która zawiera przepisy. Podobało mi się też to, że na wstępie zamieszczone są podstawowe przepisy, które są uniwersalne dla wielu dań. Później w poszczególnych przepisach są do nich odnośniki, dzięki czemu łatwo jest wrócić do przepisu podstawowego.

Główną cechą kuchni japońskiej jest prostota, a od dawna wiadomo, że „proste jest piękne”. Potwierdzają to doskonałe fotografie japońskich przysmaków. Dania kuchni japońskiej nie tylko dobrze wyglądają. Produkty używane do przygotowania potraw poddawane są krótkiej, delikatnej obróbce, dzięki czemu można cieszyć się ich naturalnym smakiem i aromatem. W przygotowaniu potraw kuchni japońskiej nie używa się wielu przypraw, tak jak np. w kuchni chińskiej, aby nie przyćmić prawdziwego smaku danej potrawy. Japońskie dania można przygotowywać bez tłuszczu, co jest kolejnym plusem – jest to kuchnia zdrowa i nietucząca. Mimo swej prostoty kuchnia japońska jest bardzo zróżnicowana – my znamy przede wszystkim skrajnie prostą zupę miso oraz skrajnie wymagające sushi. Jak wiele doskonałych smaków można wyczarować „pomiędzy”, dowiecie się z tej wspaniałej książki.


Krótko mówiąc:
Niezawodna, smakowita, elegancka
*****************
PODSUMOWANIE
O - okładka - super, w ogóle bardzo ładne wydanie na śliskim papierze, z kolorowymi zdjęciami
C - ciekawa? -świetne przepisy
E - emocje? - jeśli odczuwanie głodu należy do emocji, to owszem ;-)
N - negatywy? - niektóre przepisy może być trudno zrealizować w polskich warunkach
A - ambitna? - kuchnia japońska bardzo przystępnie zaprezentowana

POLECAM:
- miłośnikom kuchni orientalnej,
- odważnym kucharzom, otwartym na nowe doświadczenia kulinarne i nowe smaki,
- kolekcjonerom książek kucharskich - to naprawdę piękne wydanie.

*****************
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza.

4 komentarze:

 1. Książka zdecydowanie dla mnie! ^^
  Co do trudności ze zdobyciem potrzebnych składników... są sklepy internetowe, które się w tym specjalizują, ale często też można znaleźć tzw. "Kuchnie świata", sklepy, które mogą oferować tego typu rzeczy. Problem w tym, że w Polsce i w małych miejscowościach jest ich jak kotek napłakał :C

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa lektura. Z pewnością taka książka przyda mi się w kuchni podczas przyrządzania dań z mojej ulubionej kuchni japońskiej. Jeżeli chodzi o potrawy rodem z Japonii, to uważam, że sushi nie ma sobie równych. Do przygotowywania tego specjału używam specjalnego zestawu do sushi https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-potraw/zestawy-do-sushi wraz z kompletem naczyń do serwowania. Odpowiednio podane sushi wygląda jeszcze bardziej zachęcająco i apetycznie.

  OdpowiedzUsuń